Destruktív kritika avagy a vélemény, ami elrontja a reggeli kávédat
Mindannyian szembesültünk már azzal, hogy a másoktól remélt támogatás helyett egy számunkra romboló hatású kritikát kapunk, ami lehet, hogy a megfogalmazója részéről segítő szándékkal fogalmazódik meg. Ez a destruktív kritika.
Mielőtt továbbmennénk azért adok egy definíciót a destruktív kritika kapcsán:
A destruktív kritika az egy vélemény valakivel kapcsolatban. Életünk során állandóan kapunk kritikákat, ahogyan mi is kritizálunk másokat. Azonban nem mindegy, hogyan fogalmazzuk meg véleményünket, mert ha az destruktív kritika, akkor az bomlasztó és romboló hatású. Az ilyen módon megfogalmazott kritika negatív, ítélkező és rengeteget árthat a minősített személynek. Az adott személynek sokat árthat. Olyan negatív szokásokat eredményez, mint az önbecsülés hiánya, szorongás, félelem a kudarctól, értéktelenségtől visszautasítástól.
Ennek a reakciónak a hatására, elveszett a lelkesedésed, kételyek fogalmazódtak meg benned és meggyőzted magad, hogy nem is volt az az ötlet olyan jó. A környezetünk hatásai erősen befolyásolják a tetteinket. Az önbizalmunk csorbul, ha kilógunk a nyájból és a mi elgondolásunk nem tükröződik vissza más emberek véleményében.
Példa destruktív kritika kapcsán
Engedd meg, hogy egy hasonlaton keresztül világítsam meg, hogy mire gondolok! Amikor kipattan a fejedből egy ötlet, az ebben a hasonlatban legyen egy csésze kávé. Elkészíted olyanra, amilyen finomra csak lehet. Jó minőségű, precízen őrölt friss kávét főzöl.
Az alapanyag a legjobb olasz kávézókban használt kávébab. Aztán beszélgetsz egy ismerőssel. Elmondod az ötletedet, lelkesen izgatottan, sodró lendülettel.
Majd az ő részéről megfogalmazódik egy kritika. Rossz esetben egy destruktív kritika. Ez a kávés hasonlatnál olyan, mintha a te finom nedüdbe ez a valaki beletett volna egy kiskanál sót. Ihatatlan és semmire sem jó. Egy jól irányzott és rosszindulatú mondat ekkora fordulatot eredményez.
Tegyük fel, hogy ez a valaki az édesanyád vagy a párod. Elmondod a terveidet és az előző példával ellentétben, teljesen jóindulatból hozzáteszi a saját véleményét, ami nem feltétlenül kritika, hanem a történetedet fűzi tovább saját gondolatokkal és érzésekkel.
Tanácsot ad és ötletel. A kávédba véletlen sem tesz sót, hogy elrontsa az ízét. Viszont cukrot, azt igen. Finommá teszi. Aztán tesz bele még egy kis cukrot és a biztonság kedvéért, hogy elég édes legyen még egy evőkanálnyit hozzárak. A jó szándék által vezérelve, de ez a kávé is ihatatlanná válik.
Hogy mi a tanulság? Nagyon vigyázz, hogy kivel osztod meg a gondolataidat, mert a legjobb szándék ugyanúgy ártalmas lehet, mint az, aminek eredetileg is az ártás volt a célja. Másrészről a saját szeretteidet is hagyd élni a saját életüket, mert ez fordítva is nagyon igaz tud lenni.
A támogatás nem arról szól, hogy meg kell oldani a másik dolgát, megmondani a tutit és így az eredeti gondolatot sutba vágni és a sajátunkat eléje tolni. A támogatás az a másik tehetségében való hit és a biztatás.
Azt kívánom, hogy légy magabiztos és reggelente finom kávékat készíts és idd meg még mielőtt más belekontárkodna!
A bloghoz felhasznál kép: Szponzorált képek iStock – LIMITED DEAL: 20% off with PIXABAY20 coupon
A destruktív kritikáról már írtam máskor is. Itt megtalálod azt az írásomat:
https://postajanos.hu/?s=destrukt%C3%ADv
Az ÖNISMERET irányába első lépésként ajándékba küldök neked egy személyiség tesztet.
Töltsd ki és küldöm számodra, hogy melyik típusba tartozol!
BÁTOR ÉLETET!
Legfrissebb bejegyzések
Asszertivitás
AZ ASSZERTÍV KOMMUNIKÁCIÓAz asszertivitásról általában a következőket szokták írni: Az asszertivitás, vagy asszertív kommunikáció egy olyan tanulható készség, amikor valaki magabiztosan tud megnyilvánulni érzelmileg nehéz szituációban is, anélkül, hogy passzív vagy...
A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 5.-6. lépés
A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 5.- 6. lépés: Az önbizonyosság, a tartós elégedettség Az önbizonyosság Ebből a fejezetből a perfekcionizmusról, a delegálásrólés a pénz szerepéről szeretnék néhány gondolatot megosztani. A perfekcionizmus: Jelentése: tökéletességre...
A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 4. lépés
A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 4. lépés: Az időtől való függetlenség Az időtől való függetlenség hiánya: Talán ez a legegyértelműbb kiégési ok mind közül, amelyet érintenünk kell a burnout megelőzése kapcsán . Teljesen mindegy, hogy ez egy belső...
A BURNOUT megelőzése
12 lépésben
5.- 6. lépés: Az önbizonyosság, a tartós elégedettség
Az önbizonyosság
Ebből a fejezetből a perfekcionizmusról, a delegálásrólés a pénz szerepéről szeretnék néhány gondolatot megosztani.
A perfekcionizmus:
Jelentése: tökéletességre való törekvés, törekedés, maximalizmus. Olyan emberekre mondják, akik rendkívül nagy figyelmet fordítanak a részletekre, és arra törekszenek, hogy minden tekintetben tökéletes legyen, amit csinálnak. Ezek az emberek magas színvonalon dolgoznak, azonban a túlzott tökéletességre való törekvés hátráltathatja az előrehaladást
A perfekcionizmus szó hallatán sokan arra gondolnak, hogy ezzel a tulajdonsággal rendelkező ember, minden részletre kiterjedően túl aprólékos és a tökéletes munkát végeznek.
Azonban tudni kell róluk, hogy túl kevés feladatot tudnak megvalósítani, mert nem tudják tökéletesen végrehajtani, így általában lezárni sem képesek őket. A burnout kapcsán ez egy fontos momentum.
Gondoljunk csak bele, hogy ha olyan helyzetben vagyunk, hogy egyszerre sok nyitott feladat áll előttünk és ezeknek a száma nem csökken, hanem csak nő, az mennyire nyugtalanná tesz minket.
Delegálás:
A delegálás nem más, mint személyes feladatunk, felelősségünk átruházása a közös munka javítása érdekében. Sok emberben azonban gátlás mutatkozik, hiszen úgy gondolja, hogy más nem rendelkezik olyan képességekkel, hogy megcsinálja a feladatot, vagy úgy gondolja, hogy a másik is el tudja ugyanazt a feladatot végezni, hasonló vagy akár jobb minőségben, akkor rájöhet a szervezet, hogy ő nélkülözhető, pótolható.
Azonban, ha ez megfelelő kommunikációval társul, egy jó vezető megmutathatja, hogy milyen mélyen bízik munkatársaiban.
A feletteseinek pedig megmutathatja milyen jó képességű kollégákat választott és nevelt ki.
A kiégés és a pénz kapcsolata:
Thomas M. H. Bergner könyvében a Burnout A kiégés megelőzése 12 lépésben, néhány fontos szabályt tisztáz , mint például határozzunk meg egy maximálisan elkölthető havi összeget vagy minden kiadás előtt tegyük fel a kérdést, hogy tényleg szükség van-e rá? Ez a gondolkodásmód nem más, mint hogy különbséget tudunk tenni a szükségletek és az igények között. A szükséglet olyan pénzköltés, mely nem vagy nem teljesen kiiktatható. Például enni feltétlenül szükséges. Maximum a homár helyett a zsíros kenyeret választjuk, de teljesen nem lehet ezt a költséget lenullázni. Az igény pedig a hétvégi futball meccs. Ha kimarad akkor az életünk még teljesen egész, nem jár olyan veszteséggel, ami problémát okoz.
Másik fontos kiégést csökkentő pénzügyi lépés : Ha hosszú távú anyagi elkötelezettséget vállal, kössön hozzá hosszú távú hitelbiztosítást is. Gondoljunk bele, hogy egy harminc évre felvett lakáshitel esetén mekkora problémát okozhat, ha valaki egy baleset miatt elveszíti a pénztermelő képességét. Egy életbiztosítás lehetőséget biztosít ennek a rossz lehetőségnek a nyomasztó érzésétől megszabadulni.
A tartós elégedettség
Akkor lehetünk tartósan elégedettek, ha saját utunkat járjuk, azonban, ha ez az érzés hiányzik, meg kell vizsgálnunk az okait. Alapvetően akkor vagyunk elégedettek, ha döntéseket hozunk és azok mellett ki is tartunk, így lesz az elégedettség saját hatékonyságunk következménye. Érdemes ellentétesen is megközelíteni a fogalmat, ezáltal talán könnyebb megérteni is, tehát akkor vagyunk elégedetlenek, ha nem kapjuk meg azt, amit szeretnénk, tehát az igényről, a kívánságról, a hiányról vagy vágyakozásról szól az elégedetlenség.