Átkeretezés

Az alábbiakban megosztok veled egy olyan történetet, amiből megértheted, hogy nekem mit is jelent az átkeretezés.

Minden csak attól függ, hogy milyen a mi megközelítésünk. Ugyanaz a dolog lehet jó és lehet rossz. Egy kézen fogható példa a víz kapcsán megjelenő érzéseink.

Ha szomjas vagy és már rég nem jutottál hozzá, akkor megmenti az életedet, ha megfagy és jégcsap formájában rázuhan a fejedre és betöri a kobakod, akkor az nem esik jól.

Ha hónapokig nem esik és minden kiég, az minimum kellemetlen. Ha pedig egy forró napon egy kellemesen hűsítő patakba dugod a lábad, az felemelő érzés.

Egy példa az átkeretezésre

Hajlamosak vagyunk zsigerből reagálni mindenre. Az alábbi példa is így indult. Reggel, amikor elindultam itthonról összeszedtem a szükséges dolgaimat. Pénztárca, telefon, kulcs és maszk. Ez utóbbi egyáltalán nem a szívem csücske. Ez az egész pandémiás helyzet nem az. Veszteségként élem meg ezt az időszakot.

Szóval előkerült a maszk is és csöpögtettem rá néhány csepp levendulaolajat. Ezt azért teszem, mert egy szaktekintély mondta a TV-ben a jótékony hatást, amit a gyógyolajak tesznek a maszkban. Fertőtleníti és higiénikusan tartja. Elkészültem, elindultam. Út közben egyszer csak azon kaptam magam, hogy a maszkba csöpögtetett olaj gőzét inhalálva egész kellemes amit tapasztalok. Jó illat, nyugtató hatás.

Jobb így illatos maszkban, mint maszk nélkül. Amikorra odaértem a célállomásomhoz egy aromaterápiát éltem át. Így átkeretezve ezt a maszkos eseményemet rájöttem, hogy ez is csak nézőpont kérdése. Remélem, hogy már nem kell sokáig maszkban mászkálni, de ameddig ez az elvárás, akkor legalább addig naponta csinálok magamnak egy aromaterápiás kezelést. Azt tanácsolom neked is, hogy az utált és kikerülhetetlen élethelyzeteidet te is varázsol „aromaterápiára”.

Az ÖNISMERET irányába első lépésként ajándékba küldök neked egy személyiség tesztet.

Töltsd ki és küldöm számodra, hogy melyik típusba tartozol!

Posta János Tréner és Coach

BÁTOR ÉLETET!

Legfrissebb bejegyzések

Újévi tervezés

Újévi tervezés

ÚJÉVI TERVEZÉS   Nyakunkon az ÚJ ÉV.  Új év és új tervek és az óév összegzése. Ilyenkor jönnek sorban  az ember gondolatai. Mi is történt az előző évben? Mire lehetünk büszkék és mi az ami keserűséggel tölti el a szívünket? Sok-sok fogadalom, ami ezen a szinten...

Asszertivitás

Asszertivitás

AZ ASSZERTÍV KOMMUNIKÁCIÓAz asszertivitásról általában a következőket szokták írni: Az asszertivitás, vagy asszertív kommunikáció egy olyan tanulható készség,  amikor valaki magabiztosan tud megnyilvánulni érzelmileg nehéz szituációban is, anélkül, hogy passzív vagy...

A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 5.-6. lépés

A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 5.-6. lépés

  A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 5.- 6. lépés: Az önbizonyosság, a tartós elégedettség Az önbizonyosság Ebből a fejezetből a perfekcionizmusról, a delegálásrólés a pénz szerepéről szeretnék néhány gondolatot megosztani. A perfekcionizmus: Jelentése: tökéletességre...

 

A BURNOUT megelőzése

12 lépésben

5.- 6. lépés: Az önbizonyosság, a tartós elégedettség

Az önbizonyosság

Ebből a fejezetből a perfekcionizmusról, a delegálásrólés a pénz szerepéről szeretnék néhány gondolatot megosztani.

A perfekcionizmus:

Jelentése: tökéletességre való törekvés, törekedés, maximalizmus. Olyan emberekre mondják, akik rendkívül nagy figyelmet fordítanak a részletekre, és arra törekszenek, hogy minden tekintetben tökéletes legyen, amit csinálnak. Ezek az emberek magas színvonalon dolgoznak, azonban a túlzott tökéletességre való törekvés hátráltathatja az előrehaladást

A perfekcionizmus szó hallatán sokan arra gondolnak, hogy ezzel a tulajdonsággal rendelkező ember, minden részletre kiterjedően túl aprólékos és a tökéletes munkát végeznek.

Azonban tudni kell róluk, hogy  túl kevés feladatot tudnak megvalósítani, mert nem tudják tökéletesen végrehajtani, így általában lezárni sem képesek őket. A burnout kapcsán ez egy fontos momentum.

Gondoljunk csak bele, hogy ha olyan helyzetben vagyunk, hogy egyszerre sok nyitott feladat áll előttünk és ezeknek a száma nem csökken, hanem csak nő, az mennyire nyugtalanná tesz minket.

Delegálás:

A delegálás nem más, mint személyes feladatunk, felelősségünk átruházása a közös munka javítása érdekében. Sok emberben azonban gátlás mutatkozik, hiszen úgy gondolja, hogy más nem rendelkezik olyan képességekkel, hogy megcsinálja a feladatot, vagy úgy gondolja, hogy a másik is el tudja ugyanazt a feladatot  végezni, hasonló vagy akár jobb minőségben, akkor rájöhet a szervezet, hogy ő nélkülözhető, pótolható.

Azonban, ha ez megfelelő kommunikációval társul, egy jó vezető megmutathatja, hogy milyen mélyen bízik munkatársaiban.

A feletteseinek pedig megmutathatja milyen jó képességű kollégákat választott és nevelt ki.

A kiégés és a pénz kapcsolata:

Thomas M. H. Bergner könyvében a Burnout A kiégés megelőzése 12 lépésben,  néhány fontos szabályt tisztáz , mint például határozzunk meg egy maximálisan elkölthető havi összeget vagy minden kiadás előtt tegyük fel a kérdést, hogy tényleg szükség van-e rá?  Ez a gondolkodásmód nem más, mint hogy különbséget tudunk tenni a szükségletek és az igények között. A szükséglet olyan pénzköltés, mely nem vagy nem teljesen kiiktatható. Például enni feltétlenül szükséges. Maximum a homár helyett a zsíros kenyeret választjuk, de teljesen nem lehet ezt a költséget lenullázni. Az igény pedig a hétvégi futball meccs.  Ha kimarad akkor az életünk még teljesen egész, nem jár olyan veszteséggel, ami problémát okoz.

Másik fontos kiégést csökkentő pénzügyi lépés : Ha hosszú távú anyagi elkötelezettséget vállal, kössön hozzá hosszú távú hitelbiztosítást is. Gondoljunk bele, hogy egy harminc évre felvett lakáshitel esetén mekkora problémát okozhat, ha valaki egy baleset miatt elveszíti a pénztermelő képességét. Egy életbiztosítás lehetőséget biztosít ennek a rossz lehetőségnek a nyomasztó érzésétől megszabadulni.

A tartós elégedettség

Akkor lehetünk tartósan elégedettek, ha saját utunkat járjuk, azonban, ha ez az érzés hiányzik, meg kell vizsgálnunk az okait. Alapvetően akkor vagyunk elégedettek, ha döntéseket hozunk és azok mellett ki is tartunk, így lesz az elégedettség saját hatékonyságunk következménye. Érdemes ellentétesen is megközelíteni a fogalmat, ezáltal talán könnyebb megérteni is, tehát akkor vagyunk elégedetlenek, ha nem kapjuk meg azt, amit szeretnénk, tehát az igényről, a kívánságról, a hiányról vagy vágyakozásról szól az elégedetlenség.