Cashflow négyszög.
Te hol helyezkedsz el a cashflow négyszögben? És hol szeretnéd látni magad a mátrixban?
„Az anyagi függetlenség eléréséhez vezető út nehéz, de ennél sokkal-sokkal nehezebb egy életet anyagi függésben leélni.”
Azt hiszem, hogy mindannyiunk nevében mondhatom azt, hogy anyagi biztonságot szeretnénk magunknak. Mit szólnál hozzá, ha mindez úgy valósulna meg, hogy nem kellene megfeszülve dolgozni folyamatosan. Sőt egy idő után abszolút nem is kellene dolgozni?
Ez jól hangzik, de lehetetlen. Vagy mégsem?
A cashflow négyszögnek van olyan része, ahol ez a törvény és sajnos sok ember nem is tudja azt, hogy vannak más „cellái” is ennek a mátrixnak.
Az Alkalmazott részben és az Egyéni vállalkozó részben a mátrix bal oldalán bizony ez a helyzet. De nézzük meg, hogy ezek mit is jelentenek pontosan.
A cashflow négyszög első cellája: alkalmazott
Az Alkalmazott egy cég alkalmazásában (állásban) van. Munkabért kap az elvégzett tevékenységért. A szaktudását és az idejét adja el. Ha nem dolgozik, akkor nincs jövedelme. Biztonságban érzi magát és a munkáltatója jóindulatában bízik. Pedig inkább kiszolgáltatott a helyzete, mintsem biztonságos.
A cashflow négyszög 2. cellája: egyénileg vállalkozó
Az egyéni vállalkozó itt, azt jelenti, hogy valaki egy olyan vállalkozást birtokol, amelynek a munkaerejét és a munkához szükséges időt ő maga biztosítja . Ha nem dolgozik nincs bevétel. A munkáltatója – mivel az saját maga – nem jelent kockázatot, mint munkáltató. Neki ezt a megbízói jelentik.
A cashflow négyszög 3. és 4. cellája: cégtilajdonos és a befektető
Bizonyára látod, hogy az áhított állapot a másik két „cellában” a négyszög jobb oldalán van. Oda kellene valahogy átkerülni. Mit jelent ez az oldal? Itt már nem csak a saját „kincseink” beáldozásával teremtődik meg az a jövedelmünk. De a neve is más. Profit, haszon, osztalék. stb.
Egy kis ízelítő ebből az életből: Tengerpart, napsütés és mégis van miből élni. Jön az SMS. Nőtt a bankszámla egyenlegünk. Ez bizony a PASSZÍV JÖVEDELEM.
TÖLTSD KI A TESZTET ÉS ISMERD MEG MAGAD! AZTÁN VÁGJ BELE A VAGYONTEREMTÉSEDBE!
Bátor életet kívánok!
Posta János tréner, coach, üzleti coach Debrecen
Legfrissebb bejegyzések
Asszertivitás
AZ ASSZERTÍV KOMMUNIKÁCIÓAz asszertivitásról általában a következőket szokták írni: Az asszertivitás, vagy asszertív kommunikáció egy olyan tanulható készség, amikor valaki magabiztosan tud megnyilvánulni érzelmileg nehéz szituációban is, anélkül, hogy passzív vagy...
A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 5.-6. lépés
A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 5.- 6. lépés: Az önbizonyosság, a tartós elégedettség Az önbizonyosság Ebből a fejezetből a perfekcionizmusról, a delegálásrólés a pénz szerepéről szeretnék néhány gondolatot megosztani. A perfekcionizmus: Jelentése: tökéletességre...
A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 4. lépés
A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 4. lépés: Az időtől való függetlenség Az időtől való függetlenség hiánya: Talán ez a legegyértelműbb kiégési ok mind közül, amelyet érintenünk kell a burnout megelőzése kapcsán . Teljesen mindegy, hogy ez egy belső...
A BURNOUT megelőzése
12 lépésben
5.- 6. lépés: Az önbizonyosság, a tartós elégedettség
Az önbizonyosság
Ebből a fejezetből a perfekcionizmusról, a delegálásrólés a pénz szerepéről szeretnék néhány gondolatot megosztani.
A perfekcionizmus:
Jelentése: tökéletességre való törekvés, törekedés, maximalizmus. Olyan emberekre mondják, akik rendkívül nagy figyelmet fordítanak a részletekre, és arra törekszenek, hogy minden tekintetben tökéletes legyen, amit csinálnak. Ezek az emberek magas színvonalon dolgoznak, azonban a túlzott tökéletességre való törekvés hátráltathatja az előrehaladást
A perfekcionizmus szó hallatán sokan arra gondolnak, hogy ezzel a tulajdonsággal rendelkező ember, minden részletre kiterjedően túl aprólékos és a tökéletes munkát végeznek.
Azonban tudni kell róluk, hogy túl kevés feladatot tudnak megvalósítani, mert nem tudják tökéletesen végrehajtani, így általában lezárni sem képesek őket. A burnout kapcsán ez egy fontos momentum.
Gondoljunk csak bele, hogy ha olyan helyzetben vagyunk, hogy egyszerre sok nyitott feladat áll előttünk és ezeknek a száma nem csökken, hanem csak nő, az mennyire nyugtalanná tesz minket.
Delegálás:
A delegálás nem más, mint személyes feladatunk, felelősségünk átruházása a közös munka javítása érdekében. Sok emberben azonban gátlás mutatkozik, hiszen úgy gondolja, hogy más nem rendelkezik olyan képességekkel, hogy megcsinálja a feladatot, vagy úgy gondolja, hogy a másik is el tudja ugyanazt a feladatot végezni, hasonló vagy akár jobb minőségben, akkor rájöhet a szervezet, hogy ő nélkülözhető, pótolható.
Azonban, ha ez megfelelő kommunikációval társul, egy jó vezető megmutathatja, hogy milyen mélyen bízik munkatársaiban.
A feletteseinek pedig megmutathatja milyen jó képességű kollégákat választott és nevelt ki.
A kiégés és a pénz kapcsolata:
Thomas M. H. Bergner könyvében a Burnout A kiégés megelőzése 12 lépésben, néhány fontos szabályt tisztáz , mint például határozzunk meg egy maximálisan elkölthető havi összeget vagy minden kiadás előtt tegyük fel a kérdést, hogy tényleg szükség van-e rá? Ez a gondolkodásmód nem más, mint hogy különbséget tudunk tenni a szükségletek és az igények között. A szükséglet olyan pénzköltés, mely nem vagy nem teljesen kiiktatható. Például enni feltétlenül szükséges. Maximum a homár helyett a zsíros kenyeret választjuk, de teljesen nem lehet ezt a költséget lenullázni. Az igény pedig a hétvégi futball meccs. Ha kimarad akkor az életünk még teljesen egész, nem jár olyan veszteséggel, ami problémát okoz.
Másik fontos kiégést csökkentő pénzügyi lépés : Ha hosszú távú anyagi elkötelezettséget vállal, kössön hozzá hosszú távú hitelbiztosítást is. Gondoljunk bele, hogy egy harminc évre felvett lakáshitel esetén mekkora problémát okozhat, ha valaki egy baleset miatt elveszíti a pénztermelő képességét. Egy életbiztosítás lehetőséget biztosít ennek a rossz lehetőségnek a nyomasztó érzésétől megszabadulni.
A tartós elégedettség
Akkor lehetünk tartósan elégedettek, ha saját utunkat járjuk, azonban, ha ez az érzés hiányzik, meg kell vizsgálnunk az okait. Alapvetően akkor vagyunk elégedettek, ha döntéseket hozunk és azok mellett ki is tartunk, így lesz az elégedettség saját hatékonyságunk következménye. Érdemes ellentétesen is megközelíteni a fogalmat, ezáltal talán könnyebb megérteni is, tehát akkor vagyunk elégedetlenek, ha nem kapjuk meg azt, amit szeretnénk, tehát az igényről, a kívánságról, a hiányról vagy vágyakozásról szól az elégedetlenség.
Elérhetőség
Kérem, vegye fel velem a kapcsolatot, 24 órán belül válaszolok az e-mailekre
Debrecen
+36 30 742 1432