Személyiségi jegyek
Ki vagy TE és Mit mutatsz a külvilágnak? A személyiségi jegyek témájában egy nagyon érdekes és tanulságos dolog történt velem 2018 év őszén. A cég, ahol dolgozok, indított egy kiválasztási folyamatot, melynek én is a részese voltam. Ismét bebizonyosodott, hogy akkor tudom a legjobb formámat hozni, ha nem bújok bele semmilyen szerepbe, hanem saját magamat adom.
Egyszerűbben fogalmazva: nincs az a jó szerep, amit el tudnék úgy játszani, hogy a valóságos énem felé kerekedjen, illetve nem tud a valóságos énem olyan rossz lenni, hogy ne legyen jobb egy felvett szerepnél. Na ez meg még bonyolultabb mondat lett. Na de sebaj. Elmesélem az esetet és érteni fogod.
2 feladat a személyiségi legyek feltárására
Egy nagyon profi cégnél jártam. Ők profilozással foglalkoznak. Leegyszerűsítve a folyamat 2 részből állt. Volt egy kitöltendő kérdéssor és egy AC teszt. Az első teszt a személyiség profilomat hivatott megállapítani. Természetesen az adott pozíció kapcsán, jelen esetben a coach feladatainak megfelelően vizsgálódik. A második rész, az AC pedig egy adott helyzetgyakorlat folyamán a megfigyelők által ad ugyan ezekre a megfigyelési szempontokra választ. Hogy melyek ezek?
Megbízhatóság, társas kapcsolatok kiépítése, önfejlesztés, aktív hallgatás és másokra figyelés , empátia, problémamegoldó képesség, türelem, mások fejlesztése, eredményorientáció, stb…
Nagyon érdekes tapasztalatokat szereztem. Az írásbeli teszt nagyon jó képességeket tárt fel bennem a hivatás kapcsán. Szinte minden területen, azt jelezte vissza, hogy átlagon felüli képességekkel rendelkezem a coach hivatáshoz. Egy terület volt, ami elmaradt az átlagtól. Hogy melyik, az maradjon az én titkom. Meglepő módon a gyakorlati megmérettetésen teljesen más eredményt hozott. Nem igazán éreztem komfortosan magam a szituációban és ahogy a blog elején írtam a sikerem záloga, hogy nem játszok szerepet. Itt viszont pont ez történt. Elkezdtem coachot játszani. Az írásbeli teszt eredményének homlok egyenest az ellenkezője jellemezte a szituációt.
Néhány nap elteltével a mérésben résztvevő egyik szakemberrel kielemeztük a történteket és levontuk a tanulságot. Miután kielemeztük a két feladatot, azok eredményének összevetése következett. Ezt egy mátrixban elhelyezve tettük meg.
A személyiségi jegyek feltárása
A két kevésbé érdekes négyzet a következő: Az egyikben azok a képességek jelennek meg, ahol mindkét feladat átlag alatti képességet hoz és ezek fejlesztésre szorulnak. A másik négyzetben azok a képességek vannak, amelyeket egy SWOT analízisben erősségeknek mondanánk. Természetesen mindkét feladatban átlagon felüli az eredmény ennél a négyzetnél.
A másik két része a mátrixnak sokkal tanulságosabb volt. Nekem a legtöbb tulajdonság abban szerepelt, ahol a képességek vizsgálatának nagyon jó volt az eredménye, viszont a második feladatban, ami gyakorlatias volt ott ezek nem jelentek meg. Magyarul bennem van a képesség, de az adott szituációban ennek nem adtam jelét. Illetve van egy olyan négyzet is, amikor egy gyengébb képességemet a szituáció során felül tudom írni és egy rövid ideig sokkal eredményesebben használom, mint amennyire az nekem erősségem lenne. Röviden összegezve a leírtakat. Ami gyönge, azt fejleszteni kell, más esetekben pedig komfort zónából kilépve felülírni (ez csak rövid ideig működik), ami erősség és a gyakorlatban nem akar előjönni, azt sok gyakorlással fel kell rázni ami pedig jól működő tulajdonság, azt pedig bátran használni kell.
Remélem, hogy érthető volt számodra, amit írtam és neked is érdekesnek bizonyult ez a módszer.
BÁTOR ÉLETET KÍVÁNOK!
Legfrissebb bejegyzések
Újévi tervezés
ÚJÉVI TERVEZÉS Nyakunkon az ÚJ ÉV. Új év és új tervek és az óév összegzése. Ilyenkor jönnek sorban az ember gondolatai. Mi is történt az előző évben? Mire lehetünk büszkék és mi az ami keserűséggel tölti el a szívünket? Sok-sok fogadalom, ami ezen a szinten...
Asszertivitás
AZ ASSZERTÍV KOMMUNIKÁCIÓAz asszertivitásról általában a következőket szokták írni: Az asszertivitás, vagy asszertív kommunikáció egy olyan tanulható készség, amikor valaki magabiztosan tud megnyilvánulni érzelmileg nehéz szituációban is, anélkül, hogy passzív vagy...
A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 5.-6. lépés
A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 5.- 6. lépés: Az önbizonyosság, a tartós elégedettség Az önbizonyosság Ebből a fejezetből a perfekcionizmusról, a delegálásrólés a pénz szerepéről szeretnék néhány gondolatot megosztani. A perfekcionizmus: Jelentése: tökéletességre...
A BURNOUT megelőzése
12 lépésben
5.- 6. lépés: Az önbizonyosság, a tartós elégedettség
Az önbizonyosság
Ebből a fejezetből a perfekcionizmusról, a delegálásrólés a pénz szerepéről szeretnék néhány gondolatot megosztani.
A perfekcionizmus:
Jelentése: tökéletességre való törekvés, törekedés, maximalizmus. Olyan emberekre mondják, akik rendkívül nagy figyelmet fordítanak a részletekre, és arra törekszenek, hogy minden tekintetben tökéletes legyen, amit csinálnak. Ezek az emberek magas színvonalon dolgoznak, azonban a túlzott tökéletességre való törekvés hátráltathatja az előrehaladást
A perfekcionizmus szó hallatán sokan arra gondolnak, hogy ezzel a tulajdonsággal rendelkező ember, minden részletre kiterjedően túl aprólékos és a tökéletes munkát végeznek.
Azonban tudni kell róluk, hogy túl kevés feladatot tudnak megvalósítani, mert nem tudják tökéletesen végrehajtani, így általában lezárni sem képesek őket. A burnout kapcsán ez egy fontos momentum.
Gondoljunk csak bele, hogy ha olyan helyzetben vagyunk, hogy egyszerre sok nyitott feladat áll előttünk és ezeknek a száma nem csökken, hanem csak nő, az mennyire nyugtalanná tesz minket.
Delegálás:
A delegálás nem más, mint személyes feladatunk, felelősségünk átruházása a közös munka javítása érdekében. Sok emberben azonban gátlás mutatkozik, hiszen úgy gondolja, hogy más nem rendelkezik olyan képességekkel, hogy megcsinálja a feladatot, vagy úgy gondolja, hogy a másik is el tudja ugyanazt a feladatot végezni, hasonló vagy akár jobb minőségben, akkor rájöhet a szervezet, hogy ő nélkülözhető, pótolható.
Azonban, ha ez megfelelő kommunikációval társul, egy jó vezető megmutathatja, hogy milyen mélyen bízik munkatársaiban.
A feletteseinek pedig megmutathatja milyen jó képességű kollégákat választott és nevelt ki.
A kiégés és a pénz kapcsolata:
Thomas M. H. Bergner könyvében a Burnout A kiégés megelőzése 12 lépésben, néhány fontos szabályt tisztáz , mint például határozzunk meg egy maximálisan elkölthető havi összeget vagy minden kiadás előtt tegyük fel a kérdést, hogy tényleg szükség van-e rá? Ez a gondolkodásmód nem más, mint hogy különbséget tudunk tenni a szükségletek és az igények között. A szükséglet olyan pénzköltés, mely nem vagy nem teljesen kiiktatható. Például enni feltétlenül szükséges. Maximum a homár helyett a zsíros kenyeret választjuk, de teljesen nem lehet ezt a költséget lenullázni. Az igény pedig a hétvégi futball meccs. Ha kimarad akkor az életünk még teljesen egész, nem jár olyan veszteséggel, ami problémát okoz.
Másik fontos kiégést csökkentő pénzügyi lépés : Ha hosszú távú anyagi elkötelezettséget vállal, kössön hozzá hosszú távú hitelbiztosítást is. Gondoljunk bele, hogy egy harminc évre felvett lakáshitel esetén mekkora problémát okozhat, ha valaki egy baleset miatt elveszíti a pénztermelő képességét. Egy életbiztosítás lehetőséget biztosít ennek a rossz lehetőségnek a nyomasztó érzésétől megszabadulni.
A tartós elégedettség
Akkor lehetünk tartósan elégedettek, ha saját utunkat járjuk, azonban, ha ez az érzés hiányzik, meg kell vizsgálnunk az okait. Alapvetően akkor vagyunk elégedettek, ha döntéseket hozunk és azok mellett ki is tartunk, így lesz az elégedettség saját hatékonyságunk következménye. Érdemes ellentétesen is megközelíteni a fogalmat, ezáltal talán könnyebb megérteni is, tehát akkor vagyunk elégedetlenek, ha nem kapjuk meg azt, amit szeretnénk, tehát az igényről, a kívánságról, a hiányról vagy vágyakozásról szól az elégedetlenség.
Elérhetőség
Kérem, vegye fel velem a kapcsolatot, 24 órán belül válaszolok az e-mailekre
Debrecen
+36 30 742 1432