Miért jó neked a coaching?

A kérdésre, hogy miért jó neked a coaching, egy idézettel tudok legegyszerűbben válaszolni:

„ A coaching nem a múltban elkövetett hibákra, hanem jövőbeli lehetőségekre épít”

Johnn Whitmore

 

 

Először is: Mi a különbség a pszichológus és a coach között?

A pszichológus a múltat kutat   és a jelenbeli problémák okait fürkészi. a coach pedig a jövőbe tekint. A pszichológus feladata többek között, hogy mentálisan sérült és/vagy beteg emberek számára a terápia során felszínre hozza azokat a terheket, amelyek magával cipel a paciens.

A coach ezzel szemben a jövőre fókuszál. A kliensnek abban segít – aki biztos, hogy mentálisan nem beteg -, hogy annak sikerüljön megfogalmaznia, hogy a MOST állapotában hol tart és milyen eszközökkel hová akar eljutni. Támogatva, de az ügyfélnek meghagyva a tervezés és a döntés felelősségét.

Természetesen egy pszichológusnál a terápia vegyülhet a coaching eszközeivel, sőt lehet, hogy adott  esetben nem is terápia folyik egy pszichológusnál, hanem egy coaching folyamat.

Ha szeretnénk egy korrekt és tudományos meghatározást arra, hogy ki is az a coach, akkor a

Magyar Coaching Pszichológiai Egyesület weboldalán a következő definíciót olvashatjuk:

A coach egy olyan humán szolgáltatást nyújtó szakember, aki  tudományosan bizonyított módszerekkel segíti az ügyfeleit a fejlesztendő területeik megtalálásában; szakmai és személyes céljaik pontosításában és hatékonyabb megvalósításában.

 

Business coach:

A coach dolgozhat üzleti területen (BUSINESS Coach) vagy pedig foglalkozhat személyes ügyfelekkel (LIFE Coach). A BUSINESS Coach feladata, hogy az üzleti eredmények növekedjenek, de természetesen itt is az egyén és/vagy a csoport fejlesztésén keresztül éri el az eredményt.

A kulcspozíciókban lévő vezetők fejlesztése a legfontosabb, hisz a vezető megrekedése gátja lehet az egész szervezet fejlődésének. Egy csoport – vállalat, szervezet, osztály stb… – csak olyan magaslatokba képes jutni, amire a vezető képességei lehetőséget nyújtanak. Ezért is fontos a kúlcsembereket felemelni legelőbb.

Life coach:

A LIFE Coach pedig az ügyfél életminőségének a javításán munkálkodik. Család – párkapcsolat, gyász, válás – karrier, – új állás, új pozíció, munkahely váltás, új hivatás –  belső harmónia, célkitűzésekc és lelki fejlődés,. Néhány kiragadott terület a teljesség igénye nélkül. A problémának hitt állapot legtöbször csak a következmény. A coach segítségével magtalálhatjuk az okot is. Így a tényleges probléma orvosolására kerülhet sor.

 

 

 

BÁTOR ÉLETET!

Legfrissebb bejegyzések

A BURNOUT megelőzése 12 lépésben

A BURNOUT megelőzése 12 lépésben

  A BURNOUT megelőzése 12 lépésben   Thomas M. H. Bergner,  Burnout, A kiégés megelőzése 12 lépésben címmel megjelent könyve alapján szeretném bemutatni számodra, hogy a kiégés kapcsán mit tehetsz. A lépések felsorolását követően, minden egyes lépést egy-egy...

A BURNOUT tüneteinek 4 csoportja

A BURNOUT tüneteinek 4 csoportja

    A burnout tüneteinek 4 csoportja   A burnout tüneteket 4 csoportra oszthatjuk. Ezek a következők: a kiégés érzelmi,  szociális, szellemi és a testi tünetei A burnout legjellemzőbb érzelmi tünetei a lelkesedés elvesztése, a sértődékenység, ingerlékenység,...

Elérhetőség

Kérem, vegye fel velem a kapcsolatot, 24 órán belül válaszolok az e-mailekre

Debrecen

+36 30 742 1432