A világ érzékelése

A világ érzékelése sokkal misztikusabb dolog, mint ahogy azt mi gondoljuk. Tudtad azt, hogy vakok és süketek vagyunk? Na ez így teljesen nem igaz, de engedd meg, hogy elmagyarázzam mire is gondolok! Egy a saját életemből vett példa tökéletes lesz rá, hogy megértsd, hogy miről is beszélek.

Élményem Dániában a világ érzékelése kapcsán     

Dániában jártam egy múzeumban. Nagyon kreatív megoldással találkoztam, ami azoknak az embereknek is érdekessé teszi a festmények közötti barangolást, akik nem annyira rajonganak az efféle szórakozásért. A folyosón elhelyeztek egy nagy monitort. Oda lehetett ülni elé és a festmények egyike 15 másodpercre megjelent.
Miután jól szemügyre vettem, a monitoron először azt mutatták be pontokkal és azokat összekötő vonalakkal, hogy mit és milyen sorrendben néztem meg a műalkotáson.
Azt is megmutatták, hogy általában azt a képet mások hogyan járták be a szemükkel. Aztán a képet jelenítették meg a pontok és vonalak mögött.
Megdöbbenve tapasztaltam, ahogy a kép kisebb részletei kirajzolódtak előttem, hogy én tulajdonképpen csak néztem és nem láttam semmit.
Olyan bokrok, madarak, de még személyek is előbukkantak, amelyekből az előző 15 másodpercben nem észleltem semmit.
Pedig hidd el, nagyon koncentráltam és éberen vizslattam a festmény minden „porcikáját”!

A világ érzékelése számokban

  Már több helyen is találkoztam egy aránypárral, ami magyarázatot ad arra, hogy miért is ennyire alacsony a hatékonysága a tapasztalásnak. Eszerint 400.000.000.000bit-nyi információ ér bennünket másodpercenként.
Tudod, hogy ebből mennyit vagyunk képesek felfogni az érzékszerveinkkel? A bűvös szám 2.000bit. Megdöbbentő. Az a csoda, hogy eddig nem haltunk ki. Persze ennek a csekély felfogott információs aránynak  oka van.
A normális létezéshez az kell, hogy sok-sok program rutinként fusson és ne kelljen állandóan figyelni rá.
De akkor  miért is írok  erről? Miért fontos neked, hogy ezt a bejegyzést elolvasd? Az a célom, hogy elgondolkoztassalak azzal kapcsolatban, hogy mennyire fontos, hogy mivel foglalkozunk, mit engedünk be az elménkbe és mit kell onnan nagyon gyorsan kiebrudalni.
Azt is felül kell vizsgálni, hogy azok a folyamatok amiket „robotpilóta üzemmódban” szokásunk futtatni az életünkben, ott kell-e állítani az alapbeállításokon vagy esetenként át kellett kapcsolni a gombot és nekünk kell tudatosan uralni az eseményt.
 

A világ érzékelése csak egy szem bors

Az is tény, hogy ugyanazon világ egyik illetve másik embernek teljesen másnak tűnik.
Egy ételből 1 porszemnyi bors vagy egy sárgarépa foszlány. Vagy egy darabka csont. 3 ember 3 nagyon különböző véleményt alkothat az ételről, pedig az mind hármuk esetében ugyanaz.
Gondolj bele, hogy ha ennyire kevés a lehetőség, akkor jó lenne, ha a számunkra építő és hasznos dolgok töltenék ki azt, mert a körülöttünk lévő világból a tapasztalásunk az nem egy valóságos világ csak annak  egy nagyon torz szelete.

Szűrő a világ érzékeléséhez

    Amit ajánlani tudok az információ megszűrésével kapcsolatban. Tudatosság. Válassz olyan csatornákat, amin minőségi információ ér el! Válassz olyan társaságot, amely minőségi emberekből áll! Ne légy ideges, dühös, irigy, haragos stb.. E negatív érzelmek akadályoznak, abban, hogy észre vedd  amire neked szükséged van! Azon felül, amikor erős érzelmi hatások alatt állsz, akkor félre áll az útból a tudatosságod és a tudatalattidba bármi be tud lógni, anélkül, hogy megállíthatnád. Szűretlenül ömlik be a trutyi.

Remélem, hogy segítségedre lehettem. Vigyázz magadra és légy boldog és sikeres!

Ajándékba küldök neked egy személyiség tesztet. Töltsd ki és küldöm számodra, hogy melyik típusba tartozok!

 

 

Bátor életet kívánok!
Posta János tréner, coach, üzleti coach Debrecen

Legfrissebb bejegyzések

Újévi tervezés

Újévi tervezés

ÚJÉVI TERVEZÉS   Nyakunkon az ÚJ ÉV.  Új év és új tervek és az óév összegzése. Ilyenkor jönnek sorban  az ember gondolatai. Mi is történt az előző évben? Mire lehetünk büszkék és mi az ami keserűséggel tölti el a szívünket? Sok-sok fogadalom, ami ezen a szinten...

Asszertivitás

Asszertivitás

AZ ASSZERTÍV KOMMUNIKÁCIÓAz asszertivitásról általában a következőket szokták írni: Az asszertivitás, vagy asszertív kommunikáció egy olyan tanulható készség,  amikor valaki magabiztosan tud megnyilvánulni érzelmileg nehéz szituációban is, anélkül, hogy passzív vagy...

A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 5.-6. lépés

A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 5.-6. lépés

  A BURNOUT megelőzése 12 lépésben 5.- 6. lépés: Az önbizonyosság, a tartós elégedettség Az önbizonyosság Ebből a fejezetből a perfekcionizmusról, a delegálásrólés a pénz szerepéről szeretnék néhány gondolatot megosztani. A perfekcionizmus: Jelentése: tökéletességre...

 

A BURNOUT megelőzése

12 lépésben

5.- 6. lépés: Az önbizonyosság, a tartós elégedettség

Az önbizonyosság

Ebből a fejezetből a perfekcionizmusról, a delegálásrólés a pénz szerepéről szeretnék néhány gondolatot megosztani.

A perfekcionizmus:

Jelentése: tökéletességre való törekvés, törekedés, maximalizmus. Olyan emberekre mondják, akik rendkívül nagy figyelmet fordítanak a részletekre, és arra törekszenek, hogy minden tekintetben tökéletes legyen, amit csinálnak. Ezek az emberek magas színvonalon dolgoznak, azonban a túlzott tökéletességre való törekvés hátráltathatja az előrehaladást

A perfekcionizmus szó hallatán sokan arra gondolnak, hogy ezzel a tulajdonsággal rendelkező ember, minden részletre kiterjedően túl aprólékos és a tökéletes munkát végeznek.

Azonban tudni kell róluk, hogy  túl kevés feladatot tudnak megvalósítani, mert nem tudják tökéletesen végrehajtani, így általában lezárni sem képesek őket. A burnout kapcsán ez egy fontos momentum.

Gondoljunk csak bele, hogy ha olyan helyzetben vagyunk, hogy egyszerre sok nyitott feladat áll előttünk és ezeknek a száma nem csökken, hanem csak nő, az mennyire nyugtalanná tesz minket.

Delegálás:

A delegálás nem más, mint személyes feladatunk, felelősségünk átruházása a közös munka javítása érdekében. Sok emberben azonban gátlás mutatkozik, hiszen úgy gondolja, hogy más nem rendelkezik olyan képességekkel, hogy megcsinálja a feladatot, vagy úgy gondolja, hogy a másik is el tudja ugyanazt a feladatot  végezni, hasonló vagy akár jobb minőségben, akkor rájöhet a szervezet, hogy ő nélkülözhető, pótolható.

Azonban, ha ez megfelelő kommunikációval társul, egy jó vezető megmutathatja, hogy milyen mélyen bízik munkatársaiban.

A feletteseinek pedig megmutathatja milyen jó képességű kollégákat választott és nevelt ki.

A kiégés és a pénz kapcsolata:

Thomas M. H. Bergner könyvében a Burnout A kiégés megelőzése 12 lépésben,  néhány fontos szabályt tisztáz , mint például határozzunk meg egy maximálisan elkölthető havi összeget vagy minden kiadás előtt tegyük fel a kérdést, hogy tényleg szükség van-e rá?  Ez a gondolkodásmód nem más, mint hogy különbséget tudunk tenni a szükségletek és az igények között. A szükséglet olyan pénzköltés, mely nem vagy nem teljesen kiiktatható. Például enni feltétlenül szükséges. Maximum a homár helyett a zsíros kenyeret választjuk, de teljesen nem lehet ezt a költséget lenullázni. Az igény pedig a hétvégi futball meccs.  Ha kimarad akkor az életünk még teljesen egész, nem jár olyan veszteséggel, ami problémát okoz.

Másik fontos kiégést csökkentő pénzügyi lépés : Ha hosszú távú anyagi elkötelezettséget vállal, kössön hozzá hosszú távú hitelbiztosítást is. Gondoljunk bele, hogy egy harminc évre felvett lakáshitel esetén mekkora problémát okozhat, ha valaki egy baleset miatt elveszíti a pénztermelő képességét. Egy életbiztosítás lehetőséget biztosít ennek a rossz lehetőségnek a nyomasztó érzésétől megszabadulni.

A tartós elégedettség

Akkor lehetünk tartósan elégedettek, ha saját utunkat járjuk, azonban, ha ez az érzés hiányzik, meg kell vizsgálnunk az okait. Alapvetően akkor vagyunk elégedettek, ha döntéseket hozunk és azok mellett ki is tartunk, így lesz az elégedettség saját hatékonyságunk következménye. Érdemes ellentétesen is megközelíteni a fogalmat, ezáltal talán könnyebb megérteni is, tehát akkor vagyunk elégedetlenek, ha nem kapjuk meg azt, amit szeretnénk, tehát az igényről, a kívánságról, a hiányról vagy vágyakozásról szól az elégedetlenség.

Elérhetőség

Kérem, vegye fel velem a kapcsolatot, 24 órán belül válaszolok az e-mailekre

Debrecen

+36 30 742 1432